Deník s vámi organizuje v celé republice setkání s hejtmany (Prahu jako samostatný kraj vede právě primátor), na kterých se diskutují nejpalčivější problémy života občanů v daném regionu. Setkání s Hřibem se zúčastnili také starostové různých městských částí jako Jitka Synková z Prahy 17, Pavel Žďárský z Prahy 19, Alena Štrobová z Prahy 20 nebo původně bulvární novinář Pavel Novotný, nyní starosta Řeporyjí.

Debatu si nenechali ujít ani šéfka zastupitelů opoziční ODS Alexandra Udženija s předsedou pražské organizace strany a zastupitelem Tomášem Portlíkem. Moderátorem byl šéfredaktor centrální redakce Deníků Tomáš Skřivánek, jemuž jste mohli posílat otázky na primátora prostřednictvím e-mailu.

Online reportáž

Virtuální stavební úřad

Debata se dotýkala různých okruhů otázek. Mluvilo se o myšlence vybudování vládní čtvrti v Letňanech, výměnách členů dozorčích rad v městem zřizovaných organizacích, parkovacích místech a zónách nebo třeba o nápadu na zřízení centrálního stavebního úřadu. "Přestane to fungovat i tam, kde to dosud fungovalo. Našim cílem je zrychlit odvolání na magistrátu. Když to půjde rychle, tak se můžeme bavit o tom, že se to sjednotilo. Ale teď chceme jít cestou - nazval bych to virtuálním centrálním stavebním úřadem. Pokud by vznikl centrální úřad, byl by magistrát sám sobě odvolacím úřadem," odpověděl na dotaz k poslednímu zmiňovanému.

Politickou smršť v úvodu moderátor trochu naředil odlehčeným dotazem: "Co vás na magistrátu překvapilo?" Podle Hřiba se žádné překvapení nekonalo. "V oblasti IT a ve veřejné správě se pohybuji šestnáct let, viděl jsem mnoho úřadů. Každý z nich má své chyby. Specifikum magistrátu je to, že je má všechny najednou."

Co primátora Hřiba v úřadu překvapilo? Podívejte se na video:

Zdroj: Tomáš Bohuslav/Deník

Došlo i na dopravní stavby, problémy s turisty v centru Prahy nebo s výstavbou na Jižním Městě. Primátor zároveň na konci debaty slíbil, že bude řešit odškodnění lidí postižených loňským pádem lávky v Troji. 

"Je skutečně ostudou, že ani po roce nejsou vyřešeny ty záležitosti a lidé nedostali žádné odškodnění. Je fakt, že spadla lávka, který byla v majetku města. Lidé dostali lidé základní prvotní pomoc ve výši 50 tisíc korun na každého. Na další odškodnění od pojišťovny se čeká, protože se nedospělo k výsledkům vyšetřování. Přemýšlíme s paní radní Hanou Marvanou nad konkrétním způsobem pomoci, aby to bylo z právního hlediska v pořádku. Až budeme znát konkrétní řešení, tak se za těmi lidmi vydám osobně," odpověděl primátor na dotaz redakce Pražského deníku.

Horáček chce s Hřibem sázet stromy

"Prezidentský kandidát Michal Horáček se mi přihlásil, že se mnou chce sázet stromy," uvedl Hřib. Pirátský pražský lídr totiž před volbami sliboval, že se připojí k iniciativě Milion stromů. Zvládne to během čtyř let? "Budu sázet na legálních místech, upozorňuji," dodal Hřib s úsměvem. V nádherném reprezentativním sále ostatně celou dobu zhruba dvouhodinové debaty panovala dobrá nálada.

Průběh celého setkání jste mohli sledovat on-line. Navíc se o něm dočtete ve středečním vydání našeho Deníku. Redakce také připraví speciální přílohu, která čtenářům přiblíží vše, co se na Setkání s primátorem dělo. Ta vyjde v úterý 18. prosince jako součást Deníku.

Hřib uvítal Deník a další hosty na krásném místě - v primátorské rezidenci, která zaujímá první a druhé patro průčelního traktu Městské knihovny. Do prostor, kde kromě Karla Baxy nikdo z šéfů Prahy nebydlel, se vchází samostatným vchodem z nároží Platnéřské a Žatecké ulice. Budovu postavila v letech 1925 až 1928 Pražská městská spořitelna jako jubilejní dar hlavnímu městu při příležitosti 60. výročí svého trvání a na počest 10. výročí Československé republiky. Nyní je primátorská rezidence využívána pro reprezentační účely.

Více se dočtete v Pražském deníku, který vyjde ve středu 5. prosince.