Deník

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 16. 05. 2019 v 16:00

Debata s olomouckým primátorem Žbánkem o bezdomovectví

Olomoucký primátor debatuje v oranžerii ve Smetanových sadech o problematice bezdomovectví v Olomouci.

 
16.05. 16:11

Úvodním slovem přivítal panelisty a hosty v publiku zástupce ředitele redakcí Martin Nevyjel, který připomněl, že Setkání s primátorem pořádá vydavatelství Vltava Labe Media nejen v Olomouci, ale i v jiných městech po celé republice.

 

9852784
16.05. 16:11

Téma bezdomovectví v současné době Olomoucí velmi rezonuje, primátorovi dorazilo díky výzvě Deníku na webu několik desítek dotazů, ke kterým se dnes dostaneme.

"Běžný člověk nemá na to, aby bezdomovci pomohl. Nelze žít idealisticky v tom, že někomu hned pomůžete. Většina těchto lidí má velmi závažné problémy. Když jim chcete pomáhat, musíte být připraveni na neúspěch," zdůraznil závažnost problému na začátek primátor Olomouce.

16.05. 16:12

Otázka moderátora: Kdybyste mohli vybrat jednoho jediného bezdomovce v Olomouci, kterému byste pomohli k lepšímu životu, jaká byste zvolili kritérii, podle čeho byste se rozhodovali?

Primátor Žbánek: Některé bezdomovce v Olomouci už znám dokonce jmény. Na rovinu ale říkám, že kdybych si měl vybrat, je to jedno. Je to o tom, jestli ten člověk chce tu šanci využít. Jsou takoví, kteří by ji dokázali využít, jsou takoví, kteří už to vzdali a myslí si, že jim nic pomoci nemůže. Znám lidi, které si tak vybrali svého bezdomovce, kterému pomohli, a zklamali se. To se může stát. V silách obyčejného člověka většinou není někomu takovému pomoci.

16.05. 16:16

Otázka moderátora: Kdybyste mohli vybrat jednoho jediného bezdomovce v Olomouci, kterému byste pomohli k lepšímu životu, jaká byste zvolili kritérii, podle čeho byste se rozhodovali?

Ředitel Charity Olomouc Petr Prinz: Právě proto, že tuto volbu bych dělat nechtěl, se už řadu let věnuji bezdomovectví v globále, přes ty lidi, kteří pomoc nechtějí, až po ty, kteří se snaží. Kdybych chtěl někomu takovému pomoci, nenabídl bych mu byt nebo peníze, ale smysl života.

9852833
16.05. 16:17

Otázka moderátora: Kdybyste mohli vybrat jednoho jediného bezdomovce v Olomouci, kterému byste pomohli k lepšímu životu, jaká byste zvolili kritérii, podle čeho byste se rozhodovali?

Politolog Pavel Šaradín: Dělali jsme na univerzitě výzkum bezdomovectví v Olomouci a setkali jsme se s řadou lidí. Kdybych měl možnost dát někomu peníze, pomoci někomu, obrátil bych se právě na Charitu Olomouc. Ti by nejlépe věděli, jak s tím naložit.

16.05. 16:19

Otázka moderátora: Kdybyste mohli vybrat jednoho jediného bezdomovce v Olomouci, kterému byste pomohli k lepšímu životu, jaká byste zvolili kritéria podle čeho byste se rozhodovali?

Psycholog Petr Hroch: Dárky dospělému člověku nepomáhají. Kdybych chtěl nějakého bezdomovce zlikvidovat, dám mu hodně peněz. Napřed je musíme naučit zacházet se životem, pomoci jim, aby se cítili "mocní".  Čím víc bezmoci, tím více agrese.

9852825
16.05. 16:22

Kdo je vlastně bezdomovec? Existuje nějaký "průměrný olomoucký bezdomovec"?

Pavel Šaradín: Nějakého průměrného bezdomovce lze jen těžko najít. My jsme se pokoušeli zjistit, kolik bezdomovců je, tady nám vyšla vstříc Charita, která nám poskytla údaje, je to asi 700 lidí. Mezi nimi jsou takoví, kteří jsou dobrovolnými bezdomovci, jiní se za to stydí, řada z nich se skrývá před exekutorem, jsou lidé, kteří třeba přišli o práci. Je toho celá řada, takže si netroufám říct takovou obecnou informaci.

9852831
16.05. 16:27

Primátor Žbánek: Je třeba si říct, co všechno město dělá. Už za minulého vedení města jsme sestavili tým lidí, kteří se tou problematikou zabývají, a současně to opravdu hodně řešíme. My, jak v tomto panelu sedíme – zástupci města, policie, charity a univerzity, se zabýváme třemi základními okruhy – prevence, pomoc a samotná represe, po které většina občanů nejvíc touží. Kdyby však bylo řešení tohoto problému tak jednoduché, tak už se dávno vyřešil. Já jsem rád, že o tomto můžeme diskutovat a společně se snažit to nějak řešit. Jestli se chceme dostat k tomu, co nás to stojí, na to asi nedokážu odpovědět, ale víme přesně, co do toho chceme investovat do budoucna. Jde o projekty, které by měli zmírnit tento problém. Ne ho odstranit, ale alespoň zmírnit.

16.05. 16:34

Otázka čtenářů: Proč nejde bezdomovce jednoduše přimět k veřejným pracem, nechat je uklidit například okolí nádraží?

Primátor Žbánek: I bezdomovec má svá ústavní práva, bez ohledu na to, jestli se zrovna poflakuje na ulici. Začali jsme vést seriózní debatu o tom, jak připravit projekty, pro lidi, kteří o to stojí. Ti, kteří chtějí pracovat, často pracovat nemohou, protože mají často psychologické či zdravotní problémy a potřebují odbornou pomoc, aby obnovili pracovní návyky. Těch bezdomovců ale nebude ani polovina, kteří se budou chtít do práce zapojit. Někteří si žebráním od lidí vydělají pomalu víc, než je minimální mzda.

9852828
16.05. 16:42

Otázka čtenářů: Lze specifikovat, jakou sumou bezdomovci zatěžují rozpočet Olomouce?

Primátor Žbánek: Nové vedení se tématu věnuje intenzivně. Důležitá je prevence, pomoc a represe. A po té volá největší počet lidí. Říkají: My se na ně nechceme dívat, nechceme, aby nás obtěžovali, aby ukazovali nevhodný způsob života našim dětem. Je jednoduché zeptat se, kdo za to může, a kolik nás to stojí peněz. Může za to samospráva, policie, charita? To jsou paradigmata, která jsou ve společnosti hluboce zakořeněná. Není to tak jednoduché, důležité je pracovat společně a hledat řešení. Proto se tady dnes scházíme.

16.05. 16:47

Dostupnost bytů v Olomouci?

Primátor Žbánek: Olomouc netrápí nedostatek bytů, staví se tady velmi intenzivně. Problémem je právě dostupnost bytů, tedy jejich cena.
Je tady velká poptávka po nájemním bydlení a tím i vyší nájmy - díky velkému počtu studentů ve městě, kterí se mohou "složit" na vyšší nájemné. Vzhledem k poměrně nízkým platům v regionu je pak nájem pro spoustu rodin nedostupný. Musíme si připravit projekty, abychom mohli dostupné, sociální bydlení ve městě realizovat. 

Ředitel Charity Olomouc Petr Prinz: V Olomouci je skutečně hlavní problém s cenovou dostupností bydlení. Není to jen komplikací toho problému bezdomovectví, ale jedna z příčin. My jsme jako Charita Olomouc v minulosti realizovali projekt sociálního bydlení, ale bohužel nejsou vůbec v Olomouci, ale například v Přerově, protože v Olomouci to pro nás právě kvůli cenám bylo nerealizovatelné. Rodiny, které bydlí na ubytovnách, často skutečně nemají na to, aby utáhli nějaké lepší bydlení. Odpověď leží na celostátní úrovni. Ubytovny jsou rozmanité, já jsem některé viděl, a ty podmínky se strašně mění. Všichni ale cítíme, že není správně, aby děti sdíleli takto prostor se sociálně vyloučenými lidmi.

Primátor Žbánek: Téma dostupného sociálního bydlení řeší celá Evropa, neexistuje jednoduše aplikovatelné řešení odjinud. Nevidím ani cestu v tom, že developerům v Olomouci "přitvrdíme" tím, že budou muset postavit třeba 10% sociálního bydlení. Toto není cesta, řešení skutečně leží na úrovni státu.

9852836
16.05. 17:21

Psycholog Petr Hroch: 
Prevence je obrovsky důležitá. Možná budeme mít sociální bydlení, ale pořád tady bude tady velká skupina lidí, kteří je nedokáží využít. Naučit tyto lidi bydlet, naučit je, jak si udržet bydlením, vyžaduje velkou práci. Pokud se prevence nepovede, tak pak přichází hodně drahé a složité řešení následných problémů.

9852829
16.05. 17:37

Otázka z publika: Zaznělo zde, že problémových lidí, kteří obtěžují okolí, je mezi bezdomovci v Olomouci jen velmi malá část. Co ale s touto malou částí?

Primátor Žbánek:
Všichni víme, že peníze, které těmto bezdomovcům dáváme dobrovolně my občané, poslouží ke koupi alkoholu, který následně způsobí, že se tito lidé začnou chovat jako zvířata, křičí na sebe, močí na ulici a podobně. Víme všichni, ve kterých lokalitách to je. Zákon sice zakazuje pít na ulici alkohol, ale to oni vědí a mají často lahve od nealkoholických nápojů. A policie nemá právo jim je vzít a přesvědčit se o tom. Pokud jde o narušování veřejného pořádku, většinou k tomu nedochází před policistou, takže to musí někdo dosvědčit. Tito lidé jsou legislativou chráněni víc, než slušný občan. A to je problém. Stejné je to také s neuvěřitelně snadnou dostupností alkoholu v Olomouci.
Každý den máme ve stotisícovém městě ve službě cca 30 strážníků. Pokud chcete v tomto počtu hlídat problémové lokality, musíte je mít dobře zmapované - toto jsme městské policii nedávno zadali. Můžeme zvýšit pocit bezpečí tamních obyvatel tím, že se tam budou "motat" policisté.  Pokud ale lidé na těchto místech nejsou opilí tak, že musí na záchytku, nemáme možnost je někam odvézt. Pokud tito lidé aktuálně neporušují zákon vyhlášku, nemá městská policie nástroj, jak problémové bezdomovce nějak postihnout.
Můžeme posílit hlídky, přidat strážníky, ale tito lidé se jen přesunou na jiná místa. To už se děje. Po posílení hlídek ve Wurmově, máme hlášený zvýšený výskyt techto problémových lidí z jiných lokalit.
Neexistuje jednoduché řešení a legislativa nám zde nevychází vstříc.

16.05. 17:41

Zástupce ředitele Městské policie Olomouc Tomáš Musil: Bavíme se o vymahatelnosti práva. Pokutu tito lidé neuhradí. My se v problémových lokalitách snažíme preventivně působit. A očekáváme svědectví. Strážníci jsou v důkazní nouzi, protože před nimi k těm jevům nedochází. Přijíždí až poté, co se něco stalo. A svědčit chce velmi mizivé procento lidí, protože obviněný z přestupku může znát jména ze spisů, a lidé se bojí svědčit," vysvětlil zástupce ředitele Městské policie Olomouc Tomáš Musil.

9852838
16.05. 17:43

Politolog Pavel Šaradín: Pokud samotný premiér odmítá zákon o sociálním bydlení, který ani není v programovém prohlášení vlády, a na bydlení v sociální nouzi je pouhá miliarda, která by možná nestačila ani v Olomouci, tak lze těžko něco dělat. A ten problém bude čím dál dražší.

16.05. 17:45

Psycholog Petr Hroch: Do komise prevence kriminality se nám nepřihlásil žádný projekt, který by řešil prevenci nevhodného chování bezdomovců. Je to určitá výzva pro odborné subjekty či neziskovky.

16.05. 17:59

Politolog Pavel Šaradín představil výsledky univerzitního průzkumu v Olomouci na téma bezdomovectví. Z odpovědí respondentů mimo jiné vyplynulo, že obyvatelé města problém bezdomovců považují za nejpalčivější ze všech témat.  
Psycholog Hroch připomněl, že existuje rozdíl mezi subjektivně vnímaným pocitem ohrožení, nebezpečí v souvislosti s bezdomovci, který je mezi obyvateli Olomouce vysoký, a skutečnou kriminalitou s bezdomovci spojenou, která je spíše okrajová.

16.05. 18:07

Otázka čtenářů: Proč městská policie nezasahuje proti bezdomovcům na hlavním nádraží a člověk je tak každý den otravován těmito lidmi? A proč jsou tito lidé vpuštěni do MHD, kde rovněž jen obtěžují okolí?

Primátor Žbánek: Jsem rád, že ten dotaz padl. Začnu nádražím – samotná budova nádraží patří pod Správu železničních drah a cest, ti tam mají svou ochranku, která však nemá skoro žádné pravomoci. Nesčetněkrát se tam řešili konflikty s bezdomovci v budově nádraží. Co se týká prostoru před nádražím, tak tam mají policisté často hlídku, hlavně v době, kdy bývá na nádraží nejvíc lidí. Přemýšleli jsme, jestli tam zřídit policejní služebnu, ale bylo vyhodnoceno, že než aby tam seděl někdo za přepážkou, jsou lepší ty pravidelné hlídky. Problém je v tom, že policisté často nemají možnost proti bezdomovcům zasáhnout. Pokud přistoupíme k radikálnímu řešení a odstraníme před nádražím lavičky, přesunou se bezdomovci k fontáně před krajský úřad. Co se týče nastupování bezdomovců do MHD, řidič má právo lidi, kteří se nevhodně chovají, vykázat.

16.05. 18:16

Ředitel Dopravního podniku města Olomouce Jaromír Machálek.
Denodenně řešíme problém s bezdomovci. Je to kolikrát hodně ostré, bezdomovci nám ve voze usínají, kálejí. Naši řidiči si většinou s agresí poradí, ženy řidičky se oprávněně bojí. Navíc nemůžou všechno uhlídat, zastavovat, musí jezdit na minuty. Bavíme se i o zavedení asistentů přepravy, kteří fungují například v Ostravě. Ale bezdomovci ví, kudy tito asistenti jezdí, a přesunuli se na jiné linky, taky to není stoprocentní.

9853154
16.05. 18:27

Moderovaná část debaty s primátorem v tuto chvíli končí, setkání pokračuje neformální diskusí. Tímto končí naše on-line reportáž. Děkujeme za pozornost

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE